Warto się przygotować zanim wybudujemy dom energooszczędny

Mimo panującej na świecie recesji gospodarczej w Polsce w dalszym ciągu pewne dziedziny biznesu trzymają się nieźle. Przykładem może być budownictwo, które faktycznie oparło się kryzysowi. Widać to m.in. po ilości budowanych domów oraz ich wyposażeniu. Obecnie przykładowo większość z nich posiada wdrożoną od samego początku ideę inteligentnego budynku.

Osoby, którzy podjęli się trudów związanych z budową własnego domu w większości przypadków chcą wszystko załatwić za jednym podejściem. Zresztą inteligentny budynek to w całości duży i skomplikowany system, którego działanie widać dopiero jak wszystkie jego elementy są uruchomione.  W tym zakresie właśnie ostatnimi czasy dość znacznie zmieniło się postrzeganie klientów. Pojęcie inteligentnego domu nie jest już nikomu obce. Ktoś, kto planuje budowę w większości przypadków dokładnie wie, jakie systemy chciałby posiadać. Najpopularniejszym elementem od którego wszyscy zaczynają jest system alarmowy oraz monitoringu. Niestety żyjemy w czasach, w których dobre zabezpieczenie posiadłości to podstawa.

Każdy nowy dom zawsze warto jest wyposażyć w energooszczędną pompę ciepła

Ceny nieruchomości wariują, w ciągu ostatnich 10 lat metr kwadratowy mieszkania podrożał kilkakrotnie, większość pracowników budowlanych wyjechała za granicę. Nie jest to najlepsza sytuacja dla ludzi, którzy mają zamiar kupować mieszkanie lub budować dom. Wzrost cen nieruchomości jest skutkiem napływu do polski kapitału. Zarówno fundusze inwestycyjne lokujące swoje środki w nieruchomościach, jak i pracujący za granicą Polacy, którzy za zarobione za granicą pieniądze nabywają w Polsce domy i mieszkania, windują ceny nieruchomości.
Cała branżą – budownictwo oraz poszczególne firmy budowlane rejestrują rekordowe wzrosty. Drożeją materiały budowlane. Jedyna nadzieja w tym, że na polki rynek wejdą chińskie firmy i zaleją kraj tanimi mieszkaniami (w chińskim, dużym, przemysłowym mieście, nowe 70m mieszkanie w centrum kosztuje jakieś 35tyś zł), ale to raczej nie nastąpi, bo polska branża będzie się bronić przed konkurencją. Jedynym rozwiązaniem jest czekanie na kryzys, który może obniżyć ceny mieszkań – banki wejdą na hipoteki i na rynku pojawi się znaczna liczba mieszkań. Można też budować do na własną rękę – szukać najtańszych materiałów i tanich pracowników. Można to zrobić umieszczając ogłoszenie w serwisie budowlanym iob.pl.

Najtaniej dom energooszczędny można ogrzać stosując pompę ciepła

Wybór kształtu i rozmiarów działki wbrew pozorom nie jest takim prostym wyborem. Aby działka była odpowiednia do planu domu, który posiadasz musi być co najmniej o 8 metrów większa z każdej strony niż wielkość domu wg. planu. Mówią o tym przepisy prawa budowlanego – dom wolno usytuować w odległości minimum 4 metrów od granicy działki (o ile ściana nie posiada okien – jeśli posiada, to aż 8 metrów). W ten sposób możemy sobie wyliczyć maksymalną wielkość domu, który możemy na danej działce postawić. Tak więc wybór działki, na której będziemy budować nasz projekt domu nie ogranicza się tylko do wielkości.

Inny problem to sąsiedztwo. Nie dość, ze nie mamy na nie wpływu, to nie możemy przewidzieć jak się będzie zmieniać. Dlatego planując budowę domu, postarajmy się tak go umiejscowić, aby maksymalnie się od wpływu sąsiedztwa odgrodzić. Wybierajmy takie plany domów, które możemy umiejscowić na działce w ten sposób, żę taras i duże okna z salonu wychodziły na możliwie duży i głęboki nasz własny ogródek. Nawet jeśli ogrodzenie sąsiada jest teraz piękne i estetyczne, nigdy nie wiemy, co będzie jutro. Planujmy więc budowę domu rozważnie. Tak wybierajmy projekty domów i działkę, aby do siebie pasowały.

Poniżej można znaleźć fajną Szczecińską stronę na której są opinie i komentarze internautów o firmie budujące energooszczędne domy wyposażone w pompę ciepła:

Znam.szczecin.pl